Jak zaaranżować łazienkę dla osób starszych?

Aranżacja każdej łazienki to nie lada wyzwanie. Problem staje się znacznie poważniejszy, jeśli mówimy o pomieszczeniu przeznaczonym dla osób starszych. Takie wnętrze musi być bowiem przede wszystkim wysoce ergonomiczne oraz bezpieczne. Zaprojektować taką przestrzeń nie jest łatwo, nawet architektom wnętrz, a co dopiero laikom. W dzisiejszym wpisie postaramy się opisać i przybliżyć produkty, które powinny się tam znaleźć. Jeśli planujesz remont łazienki, aranżację wnętrza i dopasowanie go dla osób niepełnosprawnych – koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Kabina prysznicowa dla osób starszych – czy to dobre rozwiązanie?

Zazwyczaj w łazience dla osób niepełnosprawnych znajduje się kabina prysznicowa. Jednak rodzaj jej powinien być dopasowany do ograniczeń motorycznych domowników. Najwygodniejsza kabina dla osób starszych, to taka typu Walk – in. Modele otwarte składają się zazwyczaj z trzech lub nawet dwóch tafli szkła, minimum jedno wejście pozostaje otwarte. Tego typu kabiny łączy się z niskimi brodzikami lub wręcz z odpływami liniowymi czy punktowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest łatwe wejście do kabiny, a nawet i wjazd do środka wózkiem. Osoba, która ma problemy z motoryką, nie musi pokonywać barier, podnosić wysoko nóg, by wejść do środka.

Na bezpieczeństwo mają wpływ także płytki antypoślizgowe pod prysznic. Powierzchnia ich powinna być chropowata, nie gładka. W ofercie wielu sklepów branżowych znajduje się szeroki wybór płytek antypoślizgowych, z tego względu, łatwo można dopasować je do praktycznie każdej aranżacji wnętrz.

funkcjonalna łazienka

Niska wanna w łazience dla seniora – czy to dobry pomysł?

Jest grono osób, które pomimo wielu zalet kabin prysznicowych wolą wybrać wanny. Okazuje się jednak, że producenci wanien wprowadzili na rynek modele, które będą nadawały się do łazienek dla osób starszych. Niskie wanny dla osób starszych sprawdzają się idealnie. Ze względu na to, że nie są wysokie, wejście do nich jest dużo łatwiejsze, niż do klasycznych modeli.

Cena niskiej wanny nie jest wysoka, tym samym jest to produkt, który z pełną świadomością możemy polecić. Niektórzy producenci niskich wanien dla seniorów poszli o krok dalej. Wprowadzili na rynek niskie wanny dla seniorów z drzwiczkami. Wchodząc do takiego modelu, nie trzeba pokonywać praktycznie żadnych barier, by móc cieszyć się odprężającą kąpielą.

Pamiętaj o uchwytach w łazience

Elementami, które mają spory wpływ na komfort użytkowania łazienki, są uchwyty. Powinny znajdować się one w kilku miejscach w łazience. Dobrze jest zamontować je w pobliżu strefy umywalki, pod prysznicem, przy wannie, a także i przy misce WC. Zadaniem uchwytów jest umożliwienie w razie takiej konieczności przytrzymania się. Uchwyty powinny być wykonane z dobrych materiałów, a co najważniejsze, powinny zostać dobrze i stabilnie zamontowane. Najlepsze są takie, które mocuje się przy pomocy śrub. To właśnie one przez fachowców uznawane są za najlepsze. Koszt uchwytów dla osób starszych i niepełnosprawnych może być u każdego producenta inny. Uzależniony jest on przede wszystkim od materiału, z jakiego uchwyty zostały wykonane.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 8 =